Kamis, 03 Juli 2014

RPP Menulis wacana eksposisi dalam bentuk naskah berita


YAYASAN PENGAMPU SEKOLAH DAN ASRAMA KRISTEN ( PSAK )
SEKOLAH MENENGAH KEJURUAN
SMK MASEHI PSAK AMBARAWA
Jalan Pemuda 24 Ambarawa Telp./Fax (0298) 591163,  email : smkmasehi@yahoo.co.id



RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Sekolah                       : SMK MASEHI PSAK AMBARAWA
Mata Pelajaran          : Bahasa Jawa
Kelas/Semester           : X / I
Alokasi Waktu           : 2 x 45 menit (2 x Pertemuan)

Standar Kompetensi :
Mampu mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan, dan perasaan dalam berbagai jenis karangan nonsastra maupun sastra menggunakan berbagai ragam bahasa sesuai dengan unggah-ungguh dan menulis dengan huruf jawa.
Kompetensi Dasar     :
Menulis wacana eksposisi dalam bentuk naskah berita pendek. 
Indikator                    :
·         Mampu membedakan jenis-jenis wacana.
·         Mampu menulis wacana eksposisi dalam bentuk naskah berita dengan diksi yang tepat.
·         Mampu menulis wacana eksposisi dalam bentuk naskah berita dengan struktur yang benar.
·         Mampu menulis wacana eksposisi dalam bentuk naskah berita sesuai EYD yang benar.



Tujuan Pembelajaran:
·         Siswa mampu membedakan jenis-jenis wacana.
·         Siswa mampu menulis wacana eksposisi dalam bentuk naskah berita dengan diksi yang tepat.
·         Siswa mampu menulis wacana eksposisi dalam bentuk naskah berita dengan struktur yang benar.
·         Siswa mampu menulis wacana eksposisi dalam bentuk naskah berita sesuai EYD yang benar.
Metode Pembelajaran:
·         Tanya jawab
·         Diskusi
·         Penilaian sebaya
·         Analisis kesalahan
Materi Pembelajaran :
  Menulis wacana eksposisi dalam bentuk naskah berita pendek.
Langkah-langkah pembelajaran :
NO
Kegiatan
Kegiatan Pembelajaran
Waktu
Pend.Karakter
1



















































Pertemuan ke-1


















































Awal
·         Berdoa .
·         Salam
·         Mempresensi siswa.
·         Memotivasi siswa untuk berani berkomunikasi berbahasa Jawa..
·         Menjelaskan tujuan. pembelajaran.
·         Siswa dan guru bertanya jawab tentang karangan.
·         Misal : “Sinten ingkang seneng nulis utawi damel naskah berita?”
·         Guru menyampaikan tujuan pembelajaran hari itu.

Inti
Eksplorasi
·         Guru menunjuk 5 orang siswa maju ke depan kelas secara bergantian membacakan 5 jenis wacana yang berbeda yang telah disediakan.
·         Setelah 5 karangan selesai dibacakan, siswa (secara klasikal) menyebutkan jenis wacana apa saja yang sudah dibacakan tadi.
·         Siswa bersama guru mendiskusikan pengertian wacana eksposisi; langkah-langkah menulis wacana eksposisi.
·         Guru memutarkan video contoh cara membuat wayang.
Elaborasi
·         Siswa membentuk kelompok sesuai dengan nomor undi yang di dapat.
·         Guru memberi pertanyaan pada setiap kelompok tentang tema apa yang akan dipilih dalam menulis wacana eksposisi nantinya dan membagikan lembar jawaban (folio bergaris) kepada setiap kelompok.
·         Setiap kelompok menulis wacana eksposisi dalam bentuk naskah berita pendek berdasarkan tema yang dipilihya.
·         Tiap kelompok saling bertukar hasil pekerjaan, kemudian saling menilai/menanggapi mengenai diksi, struktur dan ejaan yang digunakan.
Konfirmasi
·             Guru bertanya jawab kepada siswa mengenai kesulitan yang ditemui siswa ketika menulis.
·         Guru memberikan penghargaan kepada presentasi tiap siswa.

Penutup
Guru memberikan refleksi terhadap proses dan hasil mengajar pada hari itu.

10 menit


























30 menit



















40 menit





















10 menit



Keimanan
Keakraban









Menumbuhkan rasa ingin tahu














Teliti



















Kerjasama






















Penghargaan kepada peserta didik.
Media /Sumber Pembelajaran
·         Teks wacana budaya Jawa
·         Pepak Bahasa Jawa
·         Power point
·         Folio bergaris

Pedoman Penilaian
·         Proses dan Hasil
·         Unjuk kerja
Form Penilaian
No.
Aspek yang dinilai
Uraian
Skor
1.
Diksi

1-10
 2.
Struktur

1-10
3.
EYD

1-10

Jumlah skor maksimal

30

           Ambarawa , Agustus 2013
Mengetahui,
Guru Mata Pelajaran                                                                                       Guru Praktikan

Sundari S. Wargani, S. Pd.                                                                             Noel Tri Darmasto
NIY.                                                                                                                NIM. 2601410030
LAMPIRAN

1.      Wacana Eksposisi
Sajroing wacana eksposisi dibeberake anane analisa proses nganggo cara narasi. Narasai kang mengkono mau diarani narasi ekspositoris/ narasi teknis, awit ancas kang tinuju titise katrangan ngenani sawijining prastawa kang dibeberake. Dadi ancase wacana eksposisi yaiku maparake, njlentrehake ( menjelaskan), ngaturake informasi, mengajarkan lan nerangake sawijining bab tanpa didhasari supaya pamaos bisa nampa utawa narima. Wacana eksposisi adate digunakake kanggo mbabarake pengetahuan / ilmu, definisi, pengertian, langkah - langkah sawijining kagiyatan, metode, cara, lan proses dumadine sawijining prastawa utawa bab. tuladhane upamane carane gawe sabuk saka kulit, tas kulit, carane gawe tahu lan sapanunggalane.

Tuladha Wacana Eksposisi.

1.     Eksposisi Definisi
Timun suri nduwèni jeneng latin cucumis sativus iku kalebu varietas tanduran cucumber.  Timun suri iku, woh kang ngandhut akéh banyu lan ngandhut serat lan akeh provitamin A.  Timun suri biyasané akéh dituku nalika sasi pasa. Timun suri bentuké lonjong lan dawané kurang luwih 20 cm-25 cm lan dhiameter 10 cm-15 cm.   Nandur timun suri padha kaya nandur timun ananging beda kaya semangka lan melon kang mbutuhaké akéh pupuk lan banyu.  Nandur timun suri ora perlu akéh banyu.  Sawisé wiji thukuk lan nduwènigodhong kang dawané 10 cm, cukup disiram nalika esok lan sore.  Wit timun suri iku kalebu pala kasimpar awit mrambat.  Ukuran won timun suri kurang luwih padha kaya kates Bangkok lan abote tekan limang kilogram. Timun suri bisa woh nalika umuré rong sasi.   Timun suri migunani tumprap kasehatan awak amarga timun suri ngandhut akeh vitamin A.  Saliyané iku timun suri bisa nglawan penyakit.  Woh timun suri uga bisa nyehatakéginjel lan limpa Timun suri uga bisa dadi obat tekanan darah tinggi.  Timun suri kang mateng bisa dititeni saka kulité.  Timun suri biyasane digawe es lan dicampur karo sirup lan es Saliyané iku, timun suri bisa digawe sop buah kayata blewah, melon, alpukat lan liya-liyané.
2.    Eksposisi Proses
Gawè nopia isih nganggo cara kang tradisional.  Kanggo gawè kulit yaiku glepung trigu dicampur banyu banjur diaduk-aduk nganti dadi adonan.  Adonan iku mau banjur digawe bunder-bunder gedhènè sak jempol-jempol.Sakwisè kuwi banjur bunderan mau diisi nganggo gula jawa kang wis diremuk.  Sakwisè dadi banjur dioven nganti tekan mateng.

3.    Eksposisi Perbandingan
Pasca gempa 5.9 skala ricther, saperangan Yogyakarta lan Jawa Tengah ajur mumur. Kahanan iki ngundang perhatian saka akeh pihak. Pitulungan pada teka saka njero lan luar negri. Pitulungan awujud panganan, obat-obatan, lan sandhangan dipanggonake ing panggonan sing strategis. Babagan iki dimaksudake supaya cara mbagi bantuan bisa dilakokake luwih cepet. Para dokter lan tenaga medis saka daerah-daerah liya uga teka. Dheweke maringi bantuan utawa pitulungan ing Rumah Sakit lan tendha-tendha pengunsgian.

4.     Eksposisi Laporan
Sejatine, ora mung ITS sing nawarake omah instan sehat kanggo Aceh utawa luwih populer kaliyan Rumah ITS kanggo Aceh (RI-A). Pusat Penelitian lan Pengembangan Pemukiman Departemen Pekerjaan Umum uga nawarake “Risha” alias Rumah Instan Sederhana Sehat. Modele meh  kembar, gampang dibongkar-pasang, malah motone “Pagi Pesan, Sore Huni”. Bedane yaiku, sistem struktur lan konstruksi Risha bisa digawe bentuk panggung. Regane Raisha watek sethithik luwih larang, Rp 20 juta kanggo tipe 36. Tapi, umure bisa nganti 50 taun amarga komponen struktur nganggo beton sing bertulang, ditambah pelat baja neng sambungane. Kekuatane marang gempa uwis diuji nang laboratorium nganti zona ke enem.

5.    Eksposisi Klasifikasi (Pembagian).
Pemerintah garep maringi pitulungan kanggo pembangunan omah utawa bangunan kanggo para korban gempa bumi. Pitulungan utawa bantuan pemabngunan omah utawa bangunan mau arep disesuaikake kaliyan tingkat kerusakane. Warga sing omahe rusak entheng ulih bantuan sekitar 10 juta. Warga sing omahe rusak sedheng ulih bantuan sekitar 20 juta. Warga sing omahe rusak parah ulih bantuan sekitar 30 juta. Calon warga sing ulih bantuan mau arep ditentokake marang aparat desa kaliyan pengawasan saka pihak LSM

6.    Eksposisi Ilustrasi
Apa kowe tau ketemu karo kahanan tertentu kaliyan rasa wedi? Kepriwe carane ngatasi? Ing ngisor iki ana 5 jurus kanggo ngatasi rasa wedi mau. Pertama, siap-siap sing seapik-apike menawa nemangi kahanan tertentu; Keloro, sinauni seapik-apike menawa nemangi kahanan mau; katelu, latih rasa percaya diri; kapapat, sauwise ana rasa percaya diri, kandelake keyakinan; kalima, kanggo nambah rasa percaya diri, kita kudu nambaha kecakapan utawa keahlian liwat latihan utawa sinau sing bener-bener.
Karangan deskripsi yaiku wacan kang isine ngandharake/njlentrehake babagan barang, kadadeyan utawa panggonan.
2.      Cak-cakane nulis wacana eksposisi
·         Nemtokake tema kang arep digawe wacan  eksposisi.
·         Nyusun cengkorongan (kerangka).
·         Ngembangake cengkorongan dadi paragraf.
·         Nemtokake irah-irahan.


Tidak ada komentar:

Posting Komentar